Wyprodukowano w Unii Europejskiej

Pierwsze wspólne chwile z maleństwem są wyjątkowe. Niemowlę jednak bardzo szybko rośnie, a wspomnienia z czasem  zaczynają się zacierać  w pamięci. Doskonałym sposobem  na zatrzymanie tych cudownych momentów są fotografie. Młodzi rodzice zazwyczaj bardzo chętnie uwieczniają swoją pociechę na zdjęciach. Wielu z nich decyduje się również na wykonanie profesjonalnej sesji.

Jak się do niej przygotować, aby stała się miłym i pełnym wzruszeń, a nie stresującym i trudnym momentem? Oto kilka sprawdzonych rad.

  1. Zorganizuj sesję we własnym domu. Pierwsze tygodnie życia dziecka to nie jest odpowiedni czas na zabieranie go w obce miejsca, takie jak studio fotograficzne.  Może to powodować niepotrzebny stres, a także negatywnie wpływać na stan zdrowia maluszka, który ma jeszcze bardzo słabą odporność. We własny domu oboje będziecie się czuli komfortowo. Dla fotografa specjalizującego się w sesjach noworodkowych dojazd do waszego miejsca zamieszkania na pewno nie będzie  problemem.
  • Wybierz odpowiedni moment. Jeśli chcesz, aby Twoje maleństwo było zadowolone i chętne do współpracy, pamiętaj, że najpierw musisz zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Niemowlę, aby czuć się bezpiecznie, musi być nakarmione, mieć suchą pieluchę i być wyspane. W przeciwnym razie będzie marudne i płaczliwe.

Możesz również zdecydować się na sesję zdjęciową w czasie snu maluszka lub w porze karmienia. Śpiące niemowlęta wyglądają na zdjęciach uroczo, a dodatkowo fotografowi dużo łatwiej się z nimi „pracuje”. Sen noworodków jest tak silny, że delikatne zmiany pozycji i układanie do zdjęć  zupełnie im nie przeszkadzają. Fotografie powstałe w czasie karmienia piersią również będą cudowną, wzruszającą pamiątką.

  • Wybierz najlepszą godzinę. Oczywiście, teraz Twój plan dnia jest całkowicie podporządkowany dziecku. Mimo wszystko warto dołożyć starań, aby sesja mogła się odbyć w okolicach południa. Gwarantuje to najlepsze, naturalne światło do zdjęć. Sztuczne doświetlanie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ  może razić maleństwo. Na rozłożenie lamp potrzeba również bardzo dużo miejsca.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Noworodek nie ma jeszcze uregulowanej gospodarki termicznej, dlatego szybko marznie. Dodatkowo w czasie sesji zdjęciowej maluchy często są rozebrane i przykryte tylko delikatny materiałem lub kilkakrotnie przebierane. Aby Twoja pociecha się nie przeziębiła, zadbaj o to, by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura. Jeżeli aktualnie nie ma sezonu grzewczego, możesz postarać się o dodatkowe kilka stopni za  pomocą piecyka elektrycznego lub termowentylatora. Nie stawiaj go jednak  zbyt blisko dziecka.
  • Poświęć chwilę czasu sobie. Na pewno chcesz mieć kilka wspólnych zdjęć ze swoim maleństwem. I choć początki macierzyństwa bywają trudne, daj sobie szansę na piękny wygląd. Mimo że prawdopodobnie jesteś zmęczona i niewyspana, a dziecko potrzebuje Twojej nieustannej opieki, wygospodaruj chwilę na spokojny prysznic, zrobienie makijażu i ułożenie fryzury. Poprawi to Twoje samopoczucie, a dodatkowo zdjęcia utrwalą Twój wizerunek pięknej, cieszącej się nową życiową rolą, a nie zmęczonej kobiety.
  •  Zaproś do udziału w sesji partnera. Jako tata też powinien znaleźć się na wspólnych zdjęciach. Mężczyźni czasem mają opory przed udziałem w takich przedsięwzięciach, ponieważ boją się, że źle wypadną. Daj mu do zrozumienia, że jest najlepszym ojcem dla Waszego maleństwa, a wspólne fotografie po latach staną się wspaniałą pamiątką.
  • Baw się dobrze! Pamiętaj, że sesja zdjęciowa ma być przede wszystkim pozytywnie spędzonym, rodzinnym czasem. Ani Ty, ani Twoje dziecko nie jesteście zawodowymi modelami i nikt nie wymaga od Was bezbłędnego wyglądu, czy perfekcyjnego pozowania do zdjęć. Bądź naturalna i swobodna, okazuj swojemu maleństwu czułość tak, jak robisz to na co dzień. Fotograf na pewno uchwyci łączącą Was więź, tworząc piękne, intymne portrety. Pamiętaj, że to uczucia płynące z Waszej relacji, a nie idealny wygląd powodują, że zdjęcia stają się wyjątkowe.