Wyprodukowano w Unii Europejskiej

Karmienie noworodka – wszystko, co musisz wiedzieć

Marka Nuppi

Wiemy, że opieka nad noworodkiem nie należy do łatwych zadań.

Wiemy również, że początki rodzicielstwa niosą ze sobą wiele pytań i wątpliwości, a łzy szczęścia często mieszają się ze łzami strachu, zmęczenia i bezsilności.

Wiemy też jednak, że KAŻDA MAMA JEST DLA SWOJEGO DZIECKA NAJLEPSZA NA ŚWIECIE i wierzymy, że mimo chwilowych kryzysów doskonale poradzi sobie z nowym zadaniem, jakim jest macierzyństwo.

Rozumiemy, że do większości rozwiązań każda z Was musi dojść sama, są jednak kwestie, w których możemy Wam pomóc i posłużyć radą. Jedną z nich jest kwestia karmienia.

Ile powinien jeść noworodek?

Wiele świeżo upieczonych mam martwi się, że ich dzieci jedzą bardzo mało i na pewno są głodne. Tymczasem żołądek noworodka jest naprawdę niewielkich rozmiarów, a do „najedzenia się”, wystarczają mu małe ilości mleka. Specjaliści są zgodni co do tego, że do prawidłowego funkcjonowania dziecko musi przyjąć ok. 90-95 kcal na 1 kg masy ciała w ciągu całej doby. Prawda, że to bardzo niewiele? Przyjmuje się, że otrzymuje on ok. 10 posiłków na dobę, a na każdy z nich przypada zaledwie 20 ml mleka. Oczywiście z czasem apetyt noworodka rośnie, więc porcje mleka powinny być większe. Zazwyczaj już po tygodniu na jeden posiłek przypada ok. 70 ml.

Ta informacja z pewnością uspokoi kobiety karmiące piersią i obawiające się, że ich organizm produkuje zbyt małe ilości pokarmu. Na początku dziecko potrzebuje go naprawdę niewiele (a pierwsze kobiece mleko, tzw. siara jest bardzo sycące!), a z czasem, przy częstych przystawianiu dziecka i regularnych karmieniach laktacja zwiększa swoje tempo, zaspokajając wszystkie potrzeby Maleństwa.

Jakie ilości mleka modyfikowanego podawać dziecku?

Kobiety karmiące naturalnie powinny przystawiać dziecko do piersi „na żądanie”, czyli za każdym razem, gdy niemowlę się tego domaga. Warto przy tym pamiętać, że mleko zaspokaja nie tylko głód, ale także pragnienie, a kontakt z mamą daje poczucie bezpieczeństwa i jest po prostu bardzo przyjemny, dlatego dziecko może się u niego upominać znacznie częściej, niż wypada pora jego posiłków, szczególnie na początku ?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku karmienia butelką. Mleko modyfikowane należy podawać w ściśle określonych i przedstawionych w tabelce widniejącej na każdym opakowaniu produktu ilościach. Konieczne jest również pilnowanie proporcji mieszanki i wody. Tabele opracowywane są tak, by zaspokajać potrzeby żywieniowe niemowlęcia od względem kaloryczności oraz przyjmowanych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Na początku posiłki nie są zbyt duże, dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecku wystarczy butelka o pojemności 100-120 ml, później warto zaopatrzyć się w większą – najlepiej 180- 250 ml.

Czy niemowlęta trzeba dopajać wodą?

Dzieci karmione piersią nie muszą dodatkowo otrzymywać wody, ponieważ mleko matki kompleksowo zaspokaja wszystkie ich potrzeby. Natomiast Maluchy otrzymujące mleko modyfikowane powinny być dopajane, szczególnie w ciepłe dni. Podawanie wody nie tylko gasi pragnienie, ale również zapobiega również zaparciom i ułatwia trawienie.