
Jakie mleko na kolki dla noworodka i niemowlaka?

Twoje dziecko miewa kolki? Przekonaj się, jakie mleko będzie dla niego najlepsze!
Uśmiech dziecka to powód do radości dla każdego rodzica. Zdarza się jednak, że dobre samopoczucie znika, kiedy pojawia się ból brzuszka. Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu uciążliwych, nawracających ataków kolki, wybierz mleko antykolkowe o specjalnej recepturze, łagodzącej ich objawy oraz pozwalającej uniknąć tej przykrej dolegliwości w przyszłości.
Skąd bierze się kolka?
Przez cały okres płodowy dziecko odżywia się za pomocą łożyska, które dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin, minerałów i mikroelementów. Z tego względu, po przyjściu na świat, układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Z czasem uczy się właściwie trawić mleko, nie dzieje się to jednak od razu. Niedojrzałość układu pokarmowego często objawia się jako nagły, ostry i uciążliwy ból brzucha, nazywany kolką. Ponadto kolkę mogą nasilać:
- Nadmierna produkcja gazów
- Łykanie powietrza podczas jedzenia
- Przejedzenie
- Niedojrzałość układu nerwowego
- Alergie pokarmowe
Innym powodem mogącym powodować powstawanie kolki jest nieprawidłowa flora bakteryjna jelit. Statystycznie, ta przypadłość częściej może dotykać dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie. Maluchy mogą nie radzić sobie z trawieniem pierwszego pokarmu, dlatego warto wybrać mleko modyfikowane na kolki. Dobrze dobrany skład wspomoże odpowiednie procesy chemiczne zachodzące w młodym organizmie. Mleko na kolki złożone jest z łatwiej przyswajanego białka, dlatego jest przyjazne małym brzuszkom.
Jak ją rozpoznać?
Kolka zazwyczaj pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych i może trwać nawet kilka godzin. Dziecko płacze, pręży się, podkurcza nóżki, a jego brzuszek staje się twardy i wzdęty. U większości niemowląt kolki pojawiają się po ukończeniu 3 tygodnia życia i utrzymują czasem aż do 5 miesiąca.
Choć jest to uciążliwa dolegliwość, która spędza sen z powiek wielu rodzicom, zazwyczaj nie wiąże się z żadnym niepokojącym schorzeniem i mija samoczynnie, wraz z rozwojem układu pokarmowego malucha.
Jak złagodzić kolkę?
Mimo że nie ma skutecznego leku, który całkowicie eliminowałby problemy trawienne u niemowląt, istnieją sprawdzone sposoby pozwalające na ich zminimalizowanie. Należą do nich ciepłe kąpiele lub okłady oraz delikatny masaż brzuszka. Można również podawać dziecku specjalnie skomponowane herbatki ziołowe na bazie kopru włoskiego i mięty. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym warto wybrać mleko modyfikowane na kolki.
Co wyróżnia mleko antykolkowe?
Mleko modyfikowane na kolki to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego, stworzony dla dzieci o niewielkich problemach trawiennych. Zawiera hydrolizowane białko, które jest znacznie łatwiejsze do strawienia i zmniejsza ryzyko wystąpienia nietolerancji pokarmowej. Ponadto mleko na kolki zazwyczaj posiada również mniejszą ilość laktozy. Mleko antykolkowe często uzupełniane jest żywymi kulturami bakterii, sprzyjającymi utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit.
Mleko na kolki dostępne jest bez recepty i zalecane niemowlętom cierpiącym na nawracające, lekkie problemy trawienne.