Wyprodukowano w Unii Europejskiej

Dla rodziców dzieci, urodzonych przed terminem porodu, moment zabrania maluszka do domu jest niecierpliwie wyczekiwaną, radosną chwilą. Organizm wcześniaków jest wyjątkowo delikatny, wymaga dużej troski i uwagi, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wstępnymi informacjami, jak przygotować się na przyjęcie wcześniaka w domu.

Opuszczenie szpitala

Wypis ze szpitala następuje, gdy dziecko nie potrzebuje już wsparcia specjalistycznej aparatury, oddycha bez jej pomocy, prawidłowo funkcjonuje jego termoregulacja, zaś mama może je karmić piersią lub z butelki mlekiem dla wcześniaków. Rodzice otrzymują kartę informacyjną leczenia, zawierającą informacje odnośnie stanu jego zdrowia, przebiegu dotychczasowego leczenia oraz zalecenia, dotyczące karmienia, pielęgnacji i wymaganych wizyt u specjalistów.

Opuszczenie szpitala jest dla maluszka całkowicie nową sytuacją, uzbrójmy się w więc w spokój, aby udzielił się maleństwu w czasie drogi i jeśli to możliwe, dostosujmy podróż do harmonogramu karmienia.
Ponieważ noworodek dopiero uczy się wytwarzać własne przeciwciała, przez pierwsze tygodnie nie zapraszajmy gości, także później dbajmy o to, żeby nie pojawiało się w jego otoczeniu wiele osób jednocześnie, ponieważ wcześniaki są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, jak hałas i tłok. Nade wszystko zaś nadal mają słabą odporność, dlatego jest bardzo ważne, żeby nie miały kontaktu z żadnym chorym członkiem rodziny czy kręgu znajomych.

Pokój dla wcześniaka

Pokój dla dziecka przygotujmy w miarę możliwości w pełni przed jego przybyciem do domu, aby potem móc skupić się na opiece. Wcześniaki są wrażliwe na bodźce zapachowe, ewentualne malowanie pokoju wykonajmy więc z odpowiednim wyprzedzeniem. Pokój należy wyposażyć w typowe rzeczy dla noworodka: pieluchy, środki pielęgnacyjne, wagę niemowlęcą, laktator lub zapas właściwego mleka dla wcześniaka, jeśli rodzice otrzymali odpowiednie wskazania od lekarza. Warto także zaopatrzyć się w monitor oddechu. Specjalne poduszki, tzw. gniazdka lub rogale wspomogą malucha w przybraniu odpowiedniej pozycji ciała. Maleństwo może mieć problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała, w pokoju musi być więc ciepło, należy unikać przeciągów.

Karmienie wcześniaka

Najodpowiedniejszym pokarmem dla wcześniaka jest mleko matki. Mogą jednak wystąpić u niego trudności z piciem z piersi, wynikające z nieskoordynowania odruchów ssania, połykania i oddychania. Karmi się go wówczas odciągniętym mlekiem matki za pomocą butelki. Jeśli mamie brakuje pokarmu, albo z innych powodów nie może karmić piersią, lekarze przepisują specjalne wspomagacze lub suplementy, jak mleko modyfikowane dla wcześniaków, wzbogacone w składniki odżywcze tak, aby jak najskuteczniej wspierać rozwój organizmu.

Pro powrocie do domu ważne są regularne kontrole u lekarza pediatry, który będzie czuwał, aby wcześniak prawidłowo przybierał na wadze i rozwijał się, a także rozwieje ewentualne wątpliwości rodziców, związane z wymogami opieki nad wcześniakiem.